Czy zakłady bukmacherskie są legalne?


Bardzo dużym problemem, przed jakimi stają nowi gracze w zakładach sportowych jest to, czy zakłady bukmacherskie są legalne? Które firmy to legalni bukmacherzy w Polsce? Tyle się słyszy i czyta o tym, że polskie prawo zakazuje gry w internecie, że nie jest możliwe obstawianie wyników sportowych w innych miejscach niż te, które są oficjalnie dopuszczone do ogólnego rynku polskiego. Jak w takim wypadku wygląda cała ta sytuacja? Jest to dosyć złożony problem, na który postaramy się odpowiedzieć jak najbardziej szczegółowo. Lepiej być dobrze poinformowanym w sferze prawnej dotyczącej zakładów bukmacherskich niż potem mieć z tego tytułu jakiekolwiek problemy prawne czy też finansowe.

Czy zakłady bukmacherskie są legalne – geneza problemy

Na odpowiedzenie sobie na pytanie, czy zakłady bukmacherskie są legalne, musimy sięgnąć do genezy samego problemu, czyli samych zakładów. Otóż wraz z wprowadzeniem na rynek kasyn internetowych właściciele firm bukmacherskich zauważyli, że również i zakłady sportowe mogą się dobrze przyjąć w sieci. I oczywiście się w tym względzie nie mylili, gdyż bardzo szybko zgodnie z popularyzacją tej formy online, zaczęły powstawać coraz to nowsze marki na rynku. Jak doskonale wiadomo, wszelkie formy hazardu w każdym kraju objęte zostały odpowiednim podatkiem i regulacjami prawnymi. Jednak gwałtowny rozrost tej branży połączony z innymi regulacjami, które nie radziły sobie z internetem sprawił, że w wielu krajach zaczęto zmieniać prawo. W Polsce w roku 2009 wprowadzono specjalną ustawę hazardową lub zwaną powszechnie anty hazardową. W wyniku tego w naszym kraju zakazane jest organizowanie, jak i uczestniczenie w grach hazardowych przez internet. Jako wyjątek stwierdzono jednak zakłady wzajemne. Od tego czasu stało się tak, że wiele firm posiadających swe siedziby w naszym kraju po prostu zrezygnowało lub przeniosło się gdzie indziej. Był to dla środowiska sportowego spory cios, gdyż kilka ważnych firm na rynku nie tylko mocno promowało się u nas, lecz także było oficjalnymi sponsorami drużyn piłkarskich czy koszykarskich. Naszym zdaniem był to i nadal jest ogromny błąd ze strony rządu, iż wprowadził taką ustawę, albowiem państwo polskie tylko na tym wiele straciło niż zyskało. Teoretycznie według ekspertów zyski do skarbu państwa mogły by być z tego tytułu nawet ponad dziesięciokrotnie większe niż są obecne. Przez to także wiele osób boi się grać w internecie, gdyż może za to usłyszeć wyroki karne i finansowe.

Czy zakłady bukmacherskie są legalne – zmiany dla nas

 

Czy zakłady bukmacherskie są legalne – zmiany dla nas

Na samym początku starano się karać osoby grające w sieci w zakłady bukmacherskie. Trzeba jednak dodać, że w naszym kraju takich osób są dziesiątki, setki tysięcy. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że zarzuty są stawiane około tysiącu osobom lub nawet mniej, co i tak kończy się z reguły bez wyroku, to w takiej sytuacji nie ma się czego obawiać. Na ratunek osobom grającym w firmach bukmacherskich online przychodzą odrębne przepisy kodeksu cywilnego jak i prawo unijne. Według pewnego bardzo ważnego przepisu: art. 3 § 2 k.k.s. oraz zapisu z art. 70 kodeksu cywilnego wykroczenie musi zostać popełnione na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak w świetle prawa firma bukmacherska, w której stawiamy nasze zakłady znajduje się na Cyprze, Malcie lub w innym kraju, w jakim obowiązują zupełnie inne przepisy. W takim wypadku podlegamy bardziej im. Można z całą dozą pewności stwierdzić, że nasza umowa zawarta elektronicznie z firmą bukmacherską jest uznawana za zawartą w miejscu, w którym ta firma jest zarejestrowana. W takim wypadku choć nasz Bukmacher.info.pl nie otrzymał w Polsce stosownego zezwolenia, to jednak wtedy nasze prawo go nie obowiązuje, albowiem traktowany jest on jako firma działająca poza granicami naszego kraju. I w takim razie nie jest nawet ważne to, ż z jego oferty korzysta ogromna ilość polskich klientów. Po części odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, czy zakłady bukmacherskie są legalne w naszym kraju. Jednak pozostało do omówienia także kilka innych kwestii.

Pozostałe informacje

W teorii polskiego prawa zakłady bukmacherskie w firmach, które nie potrzymały pozwolenia w naszym kraju są nielegalne. Jednak jak już wspomnieliśmy, wszystko to odbywa się tylko z pośrednictwa naszego komputera czy smartfona, a sama firma zarejestrowana jest w innym miejscu. Dzięki temu nawet w przypadku sprawy sądowej mamy pewne punty i linie obrony. Warto się wtedy choćby powoływać na kilka wyroków sądowych, które uniewinniły graczy od stawianych im zarzutów. Oczywiście trzeba pamiętać także o tym, że dla państwa przede wszystkim liczą się podatki. W takim wypadku może ono oczekiwać tego, iż zapłacimy podatek od wzbogacenia się. Tu też możemy na całe szczęście zdać się na prawo unijne oraz prawo obowiązujące w danym kraju. Jeśli przykładowo udało nam się wygrać tysiąc euro w zakładach sportowych, to wtedy podatek pobierany jest przez kraj, w jakim znajduje się takie kasyno. Trudno oczekiwać tego, że mamy taki sam, a nawet większy zapłacić w naszym kraju. To mniej więcej tak, gdybyśmy wygrali na loterii w Niemczech i musieli potem po powrocie do kraju zapłacić jeszcze nasz podatek. W wielu przypadkach dotyczących korzystania z zakładów bukmacherskich możemy powoływać się na orzeczenia Unii Europejskiej, a nasz kraj nie może łamać prawa unijnego, albowiem skończyłoby się to dla niego wysokimi karami finansowymi.

Pozostałe informacje

Czy zakłady bukmacherskie są legalne – z poziomu gracza

Spójrzmy na to, czy zakłady bukmacherskie są legalne z poziomu zwykłego laika. Otwieramy daną stronę internetową o tematyce sportowej i wyskakuje nam tam reklama danego bukmachera. Myślimy sobie, że czemu nie warto spróbować. W takim wypadku otwieramy stronę tej firmy bukmacherskiej i naszym oczom ukazuje się polskojęzyczna wersja. Czyli tylko patrząc na to, że widzieliśmy reklamy i mamy do czynienia z polską stroną, to możemy mieć przypuszczenia, że mamy do czynienia z polskim oddziałem zagranicznej firmy. Prawdą jest, że większość osób sobie nawet nie zdaje sprawy z istnienia takich a nie innych przepisów prawnych. Gdyby groziło nam postępowanie przed sądem, to zawsze możemy powiedzieć, że nie mieliśmy pojęcia o tym, iż ta firma działa nielegalnie w naszym kraju. Skoro istnieje co najmniej kilka firm o wieloletnim doświadczeniu w naszym kraju, to dlaczego nie mogą być one blokowane przez nasz kraj? Warto znać mimo wszystko przepisy prawne na wypadek wszelkich kłopotów, zwłaszcza te z Unii Europejskiej, gdyż mogą być one nasza solidną linią obrony. Warto przy tym także poczytać, co swego czasu Trybunał Sprawiedliwości o tym wspomniał. To dobra porcja wiedzy dla nas wszystkich w tym zakresie.

Top bukmacherzy