Uzależnienie od hazardu


Hazard tak samo jak narkotyki, gry komputerowe, alkohol i kilka innych czynników w nadmiarze może prowadzić do uzależnienia. Bez wątpienia kasyna internetowe mają na to dosyć duży wpływ, jednak trzeba sobie uświadomić, że to nie one są przecież winne tylko nasze działania. Od kilku lat niestety zauważa się znaczący wzrost uzależnień od hazardu, co wynika z łatwej dostępności do kasyn. Chęci wysokich zysków. Uzależnienia hazardowe są bardzo groźne, albowiem jeszcze bardziej niż alkohol czy narkotyki mogą one prowadzić do bankructwa, a przy tym mają wpływ na relacje rodzinne, pracownicze. Warto bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. W tym artykule napiszemy wiele o uzależnieniu od hazardu, o jego najważniejszych przyczynach, najlepszych sposobach do sprawdzenia, czy jest się uzależnionym oraz jak i gdzie najlepiej będzie szukać pomocy.

Czym tak właściwie jest uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu zostało już wiele lat temu wpisane na listę uzależnień, z jakimi mamy do czynienia we współczesnym społeczeństwie. Objawia się ono częstym, powtarzającym się uprawianiem hazardu, który zaczyna mieć wpływ na zachowanie osoby grającej jak i również na jej życie społeczne. Pogłębiające się uzależnienie od hazardu wpływa na nasze zadłużenie, rozpadające się życie rodzinne czy te z na groźne zaniedbanie obowiązków zawodowych. Na rozwój i powstanie samego uzależnienia od hazardu wpływ ma kilka czynników. Zaliczać do tergo według naukowych badań można głębokie zaburzenie samooceny, znaczące zaburzenia relacji z innymi. Dochodzą do tego także nieregularne stany pobudzenia oraz zaburzenia poczucia własnej wartości. Zaburzenia realnej oceny sytuacji w wielu przypadkach prowadzą do wytworzenia się uzależnienia i problemów społecznych. Przegrywając wysokie sumy w kasynie nie zauważamy, faktycznego stanu rzeczy , tylko myślimy o tym, jak najszybciej możemy się odegrać. Prowadzi to do zaburzenia rzeczywistości i skupienia się wyłącznie na jednej rzeczy. Przy wygranej wchodzimy w stan przyjemności i podekscytowania, co może z kolei prowadzić do niekontrolowanej gry. Pojawiają się wtedy zaburzenia logicznego myślenia, a sama gra hazardowa szybko staje się głównym elementem życia.

Należy sobie uświadomić, że typowy uzależniony hazardzista nie kontroluje swoich żądzy. Jego zachowanie można porównać choćby do alkoholika, który czuje błogi stan po wypiciu alkoholu oraz niezwykle silną żądzę na głodzie. Tak samo jest z hazardem. Bez emocji związanych z obstawianiem zakładów osoba zaczyna podupadać na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Szuka najlepszych rozwiązań do zdobycia gotówki, sprawdzenia swego szczęścia, a to tylko pogłębia uzależnienie oraz prowadzi do długów, problemów społecznych.

Uzależniona od hazardu osoba ma przeczucie, że ma znaczący wpływ na wynik gry, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Osoba taka zapomina nadrzędną zasadę hazardu, iż wszystko ma tutaj prawo przypadku. Dlatego wygraną gracz przypisuje swym najlepszym umiejętnościom, a każda przegrana obniżana jest tylko do nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. W żargonie hazardowym oraz do leczenia uzależnienia przeszedł tak zwany efekt Monte Carlo. Polega on na tym, że wydarzenia z przeszłości będą mieć znaczenie dla przyszłości. Można najłatwiej wytłumaczyć to tak, iż osoba uzależniona wmawia sobie, że skoro przegrała kilka razy pod rząd, to teraz koniecznie musi być kolej na jej wygraną. Prowadzi to do błędnego koła i pogłębiana długów. Błędna ocena prawdopodobieństwa wygranej sprawia, że taka osoba zbyt optymistycznie ocenia swoje szanse na wygraną.

Kto jest najbardziej podatny na uzależnienie? Z reguły każda osoba jest zagrożona popadnięciem w uzależnienie od hazardu, jednak są takie grupy, które są jeszcze bardziej narażone. Przede wszystkim są to samotni mężczyźni w wieku około 30 lat, natomiast u kobiet odsetek jest większy po 40. roku życia.

Czym tak właściwie jest uzależnienie od hazardu?

Jak wygląda proces uzależnienia i jego skutki?

Proces uzależnienia się od hazardu mimo początkowego braku wykazywania symptomów może niezwykle szybko następować. Przede wszystkim dochodzi do zaburzenia psychiki, utraty kontaktu z rzeczywistością. Chęć odegrania się powoduje, że długi bardzo szybko nadchodzą i narastają. Osoba, która zaczyna czuć, że dopadło ja uzależnienie wstydzi się tego i nie chce udać się do specjalisty. Ukrywa przed wszystkimi swe uzależnienie, co z kolei wpływa na jeszcze większe jego pogłębienie. Izolacja społeczna od własnej rodziny czy też osób z pracy powoduje, że szybko może dochodzić do końca związków, rozwodów, utraty pracy. Jest to o tyle złe, że osoba taka może stracić wsparcie najbliższych, a brak pracy może doprowadzić do wstąpienia na drogę przestępczą.

Jeśli jesteś hazardzistą i masz problem z ocenieniem tego, czy dopadło cię uzależnienie, to koniecznie powinieneś przeprowadzić powszechny test, jaki składa się z 20 pytań. Takie pytania dotyczą takich sfer, jak: czy grałeś do momentu, kiedy przegrałeś wszystkie swoje pieniądze, czy pożyczyłeś pieniądze na hazard, brałeś pożyczkę, grasz dłużej niż zaplanowałeś, często myślisz o hazardzie, trudno jest ci się skupić nad czymś innym, twoje życie towarzyskie zmalało, odczuwasz wielkie pobudzenie związane z hazardem,. Takich pytań jest co najmniej kilkanaście. Jeśli na część z nich odpowiedziałeś twierdząco, to oznaka, że powinieneś się z tym zgłosić do specjalisty, co uchroni cię potem przed poważnymi konsekwencjami.

Jak sobie radzić z uzależnieniem?

Bez dwóch zdań podstawą do leczenia uzależnienia od hazardu jest uświadomienie sobie takiego stanu rzeczy, jak i również chęć do leczenia, szukania pomocy. Udanie się do specjalisty to pierwszy krok w celu poprawy swego zdrowia i walki z nałogiem. Możemy się wtedy zdecydować na otwartą lub zamkniętą terapię. Przy bardzo poważnych problemach konieczne jest udanie się do ośrodka dla osób uzależnionych, gdzie poddawanym jest się dłuższej terapii indywidualnej oraz grupowej. Oddział psychosomatyczny jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji silnych problemów. Nadrzędną częścią terapii jest zobowiązanie się do zaprzestania hazardu. Należy sobie uświadomić głębię tego uzależnienia. Co tak naprawdę stoi za naszą grą hazardową, jakimi motywami się kierowaliśmy. Wtedy można znaleźć najlepszą drogę do leczenia. Jeżeli posiada się długi, to warto od razu pomyśleć nad jak najlepszym sposobem ich spłacenia. W terapii najważniejsze jest jednak wsparcie ze strony najbliższych, odbudowanie dawnych relacji.

Jak sobie radzić z uzależnieniem?

Co zrobić, żeby się nie uzależnić?

Hazard jest czymś, co potrafi niezwykle mocno wciągnąć każdą osobę. Dlatego niezwykle ważne w takim wypadku jest postawienie na strategie gry. Jeśli chcemy grać w kasynie internetowym, to przede wszystkim ustalmy sobie czas spędzamy w nim, jak i ilość środków pieniężnych, jakie chcemy na to przeznaczyć. Wtedy dopiero będziemy w stanie kontrolować swe działania. Dobrze jest też, jeśli ktoś jest przy nas i wie, jak wyglądają nasze postępy w grze. Warto także skorzystać z limitów na kontach, które oferują same kasyna. Tutaj należy pochwalić firmy hazardowe, że starają się w pewien sposób ochronić swych graczy przed uzależnieniami, czemu służą programy odpowiedzialnej gry i limity do ustalenia na kontach graczy.

Top bukmacherzy